Påtvingad sekretess – hot mot demokratin
Publicerat: 30 mars, 2012 | Författare: skvitt | Sparat under: Alliansen, Arbetarklass, borgarklass, Centerpartiet, Demagogi, Demokrati, Diktatur, Ekonomi, Företag, Försäkringskassan, Folkpartiet, Kapitalism, Kommunism, Kristdemokraterna, Media, Miljö, Moderaterna, Parlamentarism, Politik, Politik och religion, Politiska personer, Samhälle, Socialism | Tags: arbetarklass, borgerskap, bourgeoisien, demokrati, Filippa Reinfeldt, kapitalism, klasskamp, länkar, moderater, privatisering, profit, riskkapitalism, sekretess, sjukvård, vård och omsorg |6 kommentarerRetorik
Spring benen av dig så du blir riktigt lönsam! Spring, spring, spring! Glöm aldrig att det är du som är vinstmaskinen som aldrig ser röken av den vinst du skapar åt de nya privata ägarna av St Görans sjukhus.
Spring, spring, spring, så du skapar i ditt anletes svett vinster åt Capio!
Spring, svettas, spring, så att Capio kan ta hem vinsten till skatteparadiset!
Filippa Reinfeldt utlovar ”att St. Görans sjukhus ska bedriva mer och bättre vård för en kostnad som är 120 miljoner lägre än förra årets. Det betyder givetvis att personalen måste springa fortare och att patientsäkerheten hotas. Filippa väljer dock att kalla det ‘tuffa kvalitetskrav’och ‘processutvecklingsarbete’.”
Hon är bara en i raden av alla politiker som ständigt ljuger!
”Samtidigt hävdar Filippa att det inte finns något egenvärde i driftsformen, men det är bara ett retoriskt trick. Annars hade sjukhuset givetvis återtagits till landstinget som vi i Vänsterpartiet krävde. Då hade vi också undvikit en rekorddyr upphandling med ett flertal konsulter och jurister inblandade, där vi politiker varit belagda med munkavle och behandlats som stafflifigurer.”
”Det senaste årets skrämmande avslöjanden om vanvård, bonusar och vinstmaximering”
”…varför en upphandling med alla dess kostnader och all byråkrati …”
”… alla akutsjukhus ska drivas offentligt. Bara på så sätt kan vi säkerställa god och säker vård för alla samtidigt som vi har full insyn i verksamheten.”
Alla citat saxade ur Birgitta Sevefjords debattartikel.
”Den sekretess som påtvingats oss politiker är inte förenlig med vår roll som befolkningsföreträdare och borde därför ändras.” Det skriver debattören Birgitta Sevefjord.
Och sekretessen, den ska dölja för folket vad som pågår! Om det är vad demokrati innebär så betackar jag mig för demokratin! Eller snarare, jag ifrågasätter talet om att vi har demokrati i vårt land.
Ganska självklart
Avsätt, låt oss säga en miljard kronor till en verksamhet. Säg sedan att man tar bort 120 miljoner från verksamheten direkt. Säg sedan att denna verksamhet ska dela ut 120 miljoner till privata ägare i vinst. Då återstår 760 miljoner att driva verksamheten för.
Räkneexemplet handlar bara delvis om faktiska belopp. En miljard är bara påhittat, liksom vinsten på 120 miljoner, men det är inget att hänga upp sig på. Det handlar ju om ett räkneexempel.
Antag att du gör motsvarande med din egen ekonomi. Den lön du får som ska räcka till mat, kläder och hyra, samt kanske något nöje såsom TV-licensen, bio, sportevenemang, barnens fritidssysselsättning osv. Antag dessutom att du köper in en expert på budget och ekonomi á 2000 kronor per månad. Tror du då att du får mera pengar att leva för?
Tyckte du kanske att tankeexperimentet haltade?
Kanske det, men även hela logiken med att privata vinster, som tas ut från samhällsbudgeten skulle ge bättre vård, haltar. Det vet Filippa, men hon är mera intresserad av skapa nya lukrativa nischer för privata företag att etablera sig inom. Hon är nämligen mera intresserad av att vissa skor sig på andras bekostnad än av någonting annat. Det är ju den borgerlighetens klasskamp som ständigt pågår och som lyckas därför att arbetarklassen numera är så fördummad att den tror att klasskamp är fult. Och med den dumheten är det bara den besuttna klassen som bedriver klasskamp och arbetarklassen ser sina landvinningar uppslukas som av en tsunami av reaktionär politik.
Vill du bli än fattigare? Fortsätt då med att stillatigande se på medan borgarklassen roffar åt sig allt och stoppar det i egen ficka!
Vill du inte bli fråntagen allt? Ställ dig då upp och protestera!
Äldrevården får krav om bemanning
Länkar till annat av Skvitt
Du ÄR en arbetare, tro inget annat!
Vetenskap stick i stäv med Alliansen
Välfärden, pensionerna och borgerskapet
Hyllning till kvinnan! Internationella kvinnodagen!
TEMA
Anställda på Försäkringskassan och Arbetsförmedlineg välkomnas att delta i påskuppropet
När Borg-bubblan brister blir Sverige ett U-land
Utförsäkringarna – det moderna folkmordet
“Anställd” i FAS-3 dog på “jobb” haqn inte var utbildad för
Fick rätt mot Försäkringskassan efter sin död
Hon gav Försäkringskassesjälvmordet ett ansikte
Och så är det ju det där med Filippas skötebarn
– # – # – # –
Vill du manipuleras och duperas av media, OK, det är ditt val, men ta då först en titt på psykopatioch hur det fungerar, för många av psykopaternas egenskaper har våra maktmänniskor som vill styra oss.
Vill du däremot bejaka den frihet som ännu finns att uttrycka sitt fria ord och inhämta alternativa nyheter, gå då till bloggvärlden.
Jag hjälper dig så gärna att hitta rätt. Här tipsar jag i en lista bloggar jag rekommenderar. Dessa bloggares av mig utvalda färska inlägg presenteras i listan nedan.http://www.alliansfrittsverige.nu/2012/02/borg-vevar-mot-bankernas-vinster-ja-18e.
html http://arbetarperspektiv.blogg.se/2012/february/reinfeldts-atta-tyngsta-misslyckanden.
html http://forysta.bloggspace.se/1658943/Om-jav-och-hur-mycket-djur-far-dra/
http://web4avvikande.wordpress.com/2010/12/21/anna-ardin-en-stord-manniska/
http://nyapolitiken.biz/sve_politik/rattsproblematik.html
http://bjornbrum.blogspot.com/2012/02/august-hall-dig-pa-avstand.html
http://kajraving.blogspot.com/2012/02/overklassen-drar-ifran-klyftorna-okar.html
http://www.bojkotta-israel.nu/
http://corruptio.blog.com/2012/02/28/riksbanken-sponsrar-konferens-om-korruptionsforskning/
http://marcusborgpp.blogspot.com/2012/02/tv-inslag-fran-1987-om-den-amerikanska.html
http://web4spec2.wordpress.com/2012/02/26/mer-an-2500-berattelser-70-kritiska-mot-polisen/
http://www.folkverket.se/2012/02/08/statiner-g%C3%B6r-mer-skada-%C3%A4n-nytta-7363053
http://ghostopinion.wordpress.com/2012/02/28/ghostvalfrihetens-samhalle/
http://greiderbloggen.wordpress.com/2012/01/22/694-greider-liten-dikt-till-hakan-juholt/
http://hemimammashetsiga.wordpress.com/2012/02/28/hemimammas-kamp-ja-da-var-det-den-dagen-igen-0/
http://kristallina.wordpress.com/2011/08/18/vardecentral-skojig-personal-och-lakare/
http://web4tell2you.wordpress.com/2009/06/06/tyvarr/
http://www.odelberg.se/blog/2011/12/17/till-sveriges-kulturminister-lena-adelshon-liljeroth/
http://jinge.se/mediekritik/att-folk-lat-sig-luras-av-det-nya-arbetarpartiet.htm
http://www.lindelof.nu/index.php/2012/02/sjostedt-mot-loven/
http://blogg.passagen.se/magisterstork/entry/min_farfar_s%C3%A5ldes_till_l%C3%A4gstbjudande1
http://maverablogg.wordpress.com/2012/02/24/krig-i-mellanostern-och-vastmakternas-lagloshet/
http://patermeduza.bloggsida.se/archives/449
Kan det räcka?
Nej, men för i dag. Jag kommer att lägga till fler länkar senare, men nu är jag trött.
– # – # – # –
Dialog på kommetarsida:
“Det står en död man på kajen”.
“Han behöver inte vara död. Han kan lika gärna vara kommunalarbetare”.
Skvitt svarar:
”Det var väl främst på 60-talets sådana “skämt” drogs. Och då genomskådade man inte ondskan bakom, man såg inte bockfoten!
Men alla insåg budskapet och så gott som alla tog det budskapet till sig och det var att privatkapitalistiska företag är effektivare än kommunala och statliga.
Det är alltså ett försåtligt “skämt” som antagligen har sitt ursprung hos Stockholms borgarklass. Det har den prägeln. Jämför med göteborgshumorn som står med båda benen stadigt förankrade i arbetarklassen.
Ghost skriver om Martin Ljungs version: “Är det inte en kommunalarbetare som står där borta? Nä, han rör ju på sig.” Hans ursprung är visserligen Luleås arbetarklass, men han har sannolikt inte själv skapat “skämtet”.
Ser vi allvarligt på det, och skämt är ju inget att skratta åt, som det sägs, förmedlar alltså storyn en uppfattning om att det anställs fler än nödvändigt inom offentlig sektor och kravet på effektivitet är lägre än inom den privata motsvarigheten. Vi skall alltså skratta åt att den offentliga sektorn inte gör som den privata, låter folk “jobba häcken av sig”, alltmedan det finns arbetslöshet i landet. Det var ju faktiskt så det såg ut och blev väldigt tydligt när Caremaskandalen kom i ljuset. Den handlade ju inte bara om stora vinster som inte ens beskattades i Sverige, utan den handlade också om underbemanning.
Nu går även den offentliga sektorn samma väg sedan länge med ständiga neddragningar av personalstyrkan. Den politiken inleddes redan på 70-talet. Det ser nästan ut som en tanke att den sparpolitiken influerades av “skämt” som de ovan nämnda.
Den allvarliga frågan blir: Är det vettigt med arbetslöshet, ur ett samhällsekonomiskt perspektiv, när andra “sliter som djur”? Det självklara svaret är “NEJ”, men det gagnar kapitalisterna!
Resultatet av arbetslöshet och arbetslöshetskassa är ju att de som har ett arbete försörjer de som inget har, men de som inget har tvingas även de att köpa den privata sektorns produkter, varor och tjänster, även om de måste hålla hårdare i börsen.
Resultatet av arbetslöshet blir även att de som har arbete är rädda om det och vågar inte ta strid för högre löner, eller kritisera de företag där de är anställda.
Det är alltså bara kapitalisterna som tjänar på rådande ordning och som har intresse av att berätta “skämt” av den typ som nämndes ovan.”
Oj, vilket arbete!
Det tog några timmar.
/Skvitt
Ja, vad ska man tillägga?
*Stjärna i kanten*
Kram
Kao
Tack Kao!
Jag kan ju säga att ett inlägg är på gång och det tar avstamp i en kommentar som jag gjorde nyligen.
Inlägget kommer att bli långt. Jag hoppas att det inte avskräcker eftersom det kanske blir ett av mina viktigare inlägg.
Kram!
/Skvitt
Det avskräcker inte mej och jag ska läsa 🙂
Kram
Kao
Tyvärr har jag inte hunnit med att skriva det färdigt ännu.
Kram!
/Skvitt