Kategorier

Arkiv

smyger förbi folkets nej

Citatet

”Det var inte för att vi gillar att växla pengar när vi reser utomlands – vi röstade mot att flytta makten över vår ekonomiska politik till Bryssel, vilket är precis vad Europakten handlar om.” Jon Weman

Läs om  Jon Weman och mer av honom och möt honom på Facebook.

Köp boken


8 kommentarer on “smyger förbi folkets nej”

  1. Svante Svensson skriver:

    Detta har inget med ditt inlägg att göra men läs detta från Varghjärta ”Skrattet fastnar i halsen”
    http://varghjarta.wordpress.com/
    Svante

  2. Svante Svensson skriver:

    http://varghjarta.wordpress.com/
    Har ingenting med ditt inlägg att göra, men läs Varghjärtas blogg i dag, ”skrattet fastnar i halsen”, och kommentarerna.
    Svante

  3. Inger skriver:

    ”Skyll inte på mig, jag röstade nej”, är ett annat citat i sammanhanget… Fast EU gör nog en del bra saker också. Och nu är vi med. Men som sagt…

    • skvitt skriver:

      EU gör vissa bra saker, det är helt rätt. Men framför allt är det ett pågående diktaturbygge som pågår och att kämpa emot är därför var och ens demokratiska skyldighet.

      Man kan säga detsamma om Adolf Hitler. Han gjorde också mycket bra saker. Mellan 1933 och 1939 upplevde Tysklands arbetare en enastående höjning av levnadsstandarden. Arbetslösheten minimerades och de flesta reste för första gången någonsin på betald semester, skaffade sig bil och TV. Varje upptänklig idrott sponsrades av partiet och ”Kraft durch Freude” organiserade folkets fritidsaktiviteter. Men för den sakens skull finns ingen anledning att hylla nazismen. Det vet vi nu i efterhand, vi liksom tyskarna själva.

      Vilken generation ska säga detsamma om EU-bygget i dag? EU-ivrarna tycks tro på ett nytt tusenårsrike, utan att just kalla det vid det. Den termen är förbrukad, men tanken på ett evinnerligt bestående EU har de.

      /Skvitt

  4. Svante Svensson skriver:

    Förut kom mina kommentarer fram till dig på ett ögonblick, därför dubbel kommentaren. Tror att Hemi har förklaringen på pensions åldern.
    Svante

    • skvitt skriver:

      Om det sker en fördröjning så vet jag inte varför. Jag har inte ändrat några inställningar. Kanske att de omdirigeras via SÄPO för granskning :-)

      Den höjda pensionsåldern har med fördelningspolitik att göra. Ju mer som skyfflas över på de besuttna desto mindre blir det av välfärden. Det kan ju inte vara så svårt att förstå.

      Dela en kaka så att de rika får den stora biten och deras assiett fylls med råge och låt hela återstoden av folket på sitt fat få en mindre bit att dela på, så ser man ju att det blir en smula åt alla vid fatet och det fåtal som sitter runt assietten mumsar, rapar och mumsar, rapar och spyr för att kunna äta lite till och ändå finns det mera kvar på assietten än de orkar smälla i sig. Trots detta sneglar de på våra smulor och snålvattnet rinner ned för deras hakor.

      Det är inte bara Sverige som ser så ut. Så är det i hela världen och att bekämpa denna världsordning kallas ”kommunistisk diktatur” och ”kommunistisk ofrihet”. Det är samma demagogi som så många gånger förr har blivit oss givet genom historien och där ”ARBEIT MACHT FREIHEIT” kan ses som ett bra exempel.

      Sanning kallas propaganda, medan propaganda kallas upplysning. Det är dags att höja rösten och tala sanning och slå tillbaka mot propagandan!

      /Skvitt


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 89 other followers